Leon Tarasiewicz

tetla (271 kB)

Leon Tarasewicz
foto. culture.pl, Jan Rolke, Forum

Pedagog, społecznik. Jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Rozwija działania z pogranicza konceptualizmu oraz instalacji odkrywając nowe oblicza sztuki malarskiej. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii.

Urodził się w 1957 roku w Waliłach, koło Białegostoku. Podkreśla swoje białoruskie korzenie, aktywnie wspiera działania tej mniejszości narodowej, w 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Ukończył Liceum Plastyczne w Supraślu, a następnie w 1984 roku Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Obecnie jest profesorem sztuk plastycznych związanym z macierzystą uczelnią, gdzie gościnie prowadził pracownię malarstwa, wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii.

W 2007 roku Leon Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury „za konsekwentne rzucanie wezwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał Paszport "Polityki" (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich.

W 2005 r. roku został odznaczony przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O artyście: http://culture.pl/pl/tworca/leon-tarasewicz