Grupa Łódź Kaliska

tetla (271 kB)

Grupa Łódź Kaliska
foto. twórców

Ta awangardowa grupa artystyczna powstała w 1979 r. w Łodzi. Tworzą ją tacy artyści jak: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielodórski.

Zajmują się fotografią inscenizowaną, ale nieobce im są i inne techniki. W tej krótkiej notce nie sposób opisać drogi twórczych poszukiwań artystów, działań często o charakterze pozaartystycznym. Ich domeną było i jest atakowanie sztampy, stereotypu, od PRL-owskiej rzeczywistości po różnorodne aspekty najnowszej ikonosfery. Ciekawych odsyłamy do artykułu Krzysztofa Janickiego "Łódź Kaliska" na culture.pl.

Skandal i prowokacja od początku towarzyszy działalności grupy - najbardziej prześmiewczego i anarchistycznego ugrupowania artystycznego w polskiej sztuce. W poczatkowym okresie działalności grupa zajmowała się sztuką konceptualną ze szczególnym uwzględnieniem fotografii, filmu eksperymentalnego oraz performance. W okresie od 1982 do ok. 1988 roku grupa Łódź Kaliska była składnikiem formacji Kultury Zrzuty. W tym czasie chętnie komentowali bieżące wydarzenia polityczne i społeczne , atakując i wyśmiewając socjalistyczne struktury epoki PRL-u.

W latach 90 Łódź Kaliska weszła do świata mass-mediów i polityki realizując tryptyk Pamiętam, pamiętam, pamiętam. W tym czasie działania grupy stanowią zgryźliwy komentarz na temat polskiego patriotyzmu, religijności, jak również sceny artstycznej.

Współcześnie działania grupy nadal oscyluja wokół atmosfery zgrywy, zabawy I skandalu. W 2004 roku głośnym echem odbiła się ich sesja fotograficzna dla "Playboya", która przez środowiska prawicowe odebrana została jako lżenie godła Polski - orła w koronie.

Późniejszy projekt Łodzi Kaliskiej - "Stefan i Majonez" opiera się na zderzeniu dwóch symboli Kielc, wywodzących się z różnych epok jak i dziedzin - Stefana Żeromskiego i majonezu kieleckiego. To świadome odwołanie się do stylu Andy'ego Warhola nawiązuje do obrazów mistrza pop-artu. Grupa portretuje Stefana Żeromskiego i słoik majonezu kieleckiego przetwarzając ten wizerunek w rodzaj ikony.

Obecnie prace Łodzi Kaliskiej wchodzą w skład wielu muzealnych kolekcji sztuki nowoczesnej. Grupa założona przez Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego zdobyła przez lata popularność, przełamując stereotypy o sztuce i przeciwstawiając się stereotypowemu odbieraniu dzieł artystycznych.

O artyście: www.lodzkaliska.pl